Spor

Fiziksel antrenman, topla oynanan oyunlar, yüzme gibi spor dalları yüksek seviyede ses içerirler. Aktivite esnasında konuşmalar, bağrışmalar olması doğaldır. Bu tür ortamlarda tavanların tasarımdan sonraki ilk ve en önemli fonksiyonu akustik performansıdır.

Bu tür salonlar genelde yüksek tavanlıdır ve yüksek seviyede reverberasyon süresi oluştururlar. Bu nedenle bu alanlarda bulunan insanlar genellikle seslerini duyurabilmek için daha yüksek sesle konuşmak ve hatta bağırmak zorundadırlar. Bu da ortamda kokteyl etkisi doğurur.

Sert yüzeyli tavan elemanları, sesi yutmayıp yansıtacağı için çoğumlukla hacim akustiğine olumsuz katkıda bulunurlar. Aynı şekilde zeminde kullanılan sert malzemeler de yüksek ayak sesi seviyesi meydana getirirler.

Bu tür mekanlarda tavan seçimi yapılırken özetle aşağıdaki temel faktörlerin dikkate alınarak karar verilmesini öneriyoruz:

  • Yüksek ses seviyeleri nedeniyle konuşma anlaşılırlığı ihtiyacı, akustik performans (ses yutuculuğu ve ses yalıtımını bir arada sağlayabilen tavan çözümleri)
  • Darbe dayanımı
  • Nem ve korozyon dayanımı
  • Yangın emniyeti

Spor Referanslarımız

NoFirma ÜnvanıProje KonumuLink
1Club MardukDiyarbakırİncele
2Altındag Belediyesi Nikah Sarayı ve Ali Ersoy Spor KompleksiAnkara
3Bursa Yeni Stadyum ProjesiBursa
4Hamza Yerlikaya Spor Kompleksiİstanbul
5Konya Büyüksehir Belediyesi Spor SalonuKonya
6Meram Belediyesi Spor KompleksiKonya
7Mersin Kapalı Spor Salonu Yenileme ProjesiMersin
8National Gymnastic ArenaAzerbaycan
9Şahinbey Spor Kompleksi Gaziantep
10Yahya Kemal Spor Kompleksiİstanbul
11Tire Stadyum İnşaatıİzmir
12Dakar Arena ProjectSenegal
13Kamerun Japoma StadiumKamerun