Ulaşım

Havalimanı, metro ve tren istasyonları, iskele gibi ulaşım alanlarında tavan tasarımları yapılırken, dikkate alınması gereken en temel özellik, seçilen tavan sisteminin bu alandaki hareketliliğe hem fiziksel hem de tasarımsal olarak ayak uydurabilmesidir.

Metal asma tavan sistemleri, bina ile ulaşım öznesi arasında, düzenli ölçülü ve modüler yapısıyla, güçlü bir bağlantı kurabilmektedir. Geniş, hatta bazı durumlarda uçsuz bucaksız tavan alanlarında büyük ölçülü metal paneller alana kolaylıkla ayak uydurabilmekte, metal levhaların üzerindeki perforasyonlar ve ilave düzenlemelerle ortamın akustik performansına da eşsiz katkı sağlayabilmektedir.

Açık ve kapalı tavan sistemleri, modüler veya asimetrik tasarımlar, lineer veya eğrisel formlar, renk seçenekleri, her türlü faklı malzeme ile laminasyon gibi olanaklarla sınırsız tavan tasarım seçenekleri sunabilmektedir.

Metalin doğasında bulunan esneklik, tavan tasarımları için “sky is the limit” dedirtmektedir. Galvaniz çelik veya aluminium hammadde kullanılarak üretilen metal paneller, dayanıklılıktan tasarım, boyut ve yüzey detayına kadar pek çok seçenek sunabilmektedir.

Bu tür kalabalıklara ev sahipliği yapan mekanlarda, gürültü seviyelerinin belirli seviyelerde tutulabilmesi için alınabilecek önlemler için en önemli alan tavanlardır. Bu nedenle bu alanlarda tavanlar aktif olarak değerlendirilmiş olmalıdır. Entegre ventilasyon, sprinkler, hoparlür, LED aydınlatma elemanları vb bütün ekipmanlarla uyumluluk yanı sıra, bu tesisatlara olabildiğince sık erişme imkanı sunabilen, söküp takılabilmesi kolay, dayanıklı tavan malzemeleri seçilmelidir.

Seçilen tavan sisteminin uygulama esnasında kolay montaj ve demontajı da çok kritik bir konudur. Tavan malzemelerinin her sökülüp takılmadan sonra, yine aynı hizayı koruyabiliyor olması, gönye ve terazinin düzgün kalıyor olması da uygulama noktasında dikkat edilmesi gereken diğer bir husustur.

Bu tür mekanlarda tavan seçimi yapılırken özetle aşağıdaki temel faktörlerin dikkate alınarak karar verilmesini öneriyoruz:

  • Tasarlanan konsept ve kimlik ile uyumlu modern tavan tasarımları,
  • Renk boyut ve yapısal form seçenekleri,
  • Akustik performans (gizlilik, ses yutuculuğu ve ses yalıtımını bir arada sağlayabilen tavan çözümleri)
  • Aydınlatma gereksinimleri
  • Yangın emniyeti
  • Elektrik, mekanik, havalandırma vb. tesisatlara kolay ve sık erişim imkanı

Ulaşım Referanslarımız

NoFirma ÜnvanıProje KonumuLink
1Antalya Havalimanı - Antalya AirportAntalya
2Asgabat Uluslararası Havalimanı, Asgabad Int. AirportTürkmenistan
3Çorlu Havalimanı - Çorlu AirportÇorlu
4Fas Casablanca Kral Mohammed V Havalimanı - Casablanca King Mohammed V AirportFas
5Manavgat Havalimanı AirportAntalya
6Marmaray CR3 Projesi Tren İstasyonları - OHLİstanbul
7Mersin Şehirlerarası OtogarMersin
8NATO Havaüssü - NATO Airbase - Metag İnşaat Afganistan
9VIP Terminal, Polimeks Türkmenistan
10Tav - MAJV Medine Prince Muhammed bin Abdulaziz Uluslarası Havalimanı - Medina International AirportSuudi Arabistan
11Adnan Menderes Havalimanı İdari Bina Tadilatları İzmir